Jednostka podległa Powiatowi Grodziskiemu (http://www.powiat-grodziski.pl)

Powiatowy Zarząd Dróg w Grodzisku Mazowieckim
ul. Traugutta 41, 05-825 Grodzisk Mazowiecki
tel. (0-22) 724-05-70
e-mail: sekretariat at pzdgm dot pl

Godziny pracy:
poniedziałek - piątek w godz. 7.00 - 15.00

Instrukcja obsługi

Podstawa funkcjonowania Biuletynów Informacji Publicznej

Na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej, podmioty władzy publicznej zostały zobowiązane do utworzenia urzędowego publikatora teleinformatycznego o nazwie Biuletyn Informacji Publicznej czyli w skrócie BIP.

Biuletyn jest ujednoliconym systemem stron w sieci teleinformatycznej. Tworzy się go w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej.

Zaletą Biuletynu jest stała dostępność do informacji - z dowolnego miejsca i o dowolnej porze przy wykorzystaniu powszechnie stosowanych przeglądarek internetowych, w które wyposażone są praktycznie wszystkie komputery osobiste.

Podstawą funkcjonowania Biuletynów Informacji Publicznej są następujące akty prawne:

- Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. Art. 61.

o Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa.

o Prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu.

o Ograniczenie prawa, o którym mowa w ust. 1 i 2, może nastąpić wyłącznie ze względu na określone w ustawach ochronę wolności i praw innych osób i podmiotów gospodarczych oraz ochronę porządku publicznego, bezpieczeństwa lub ważnego interesu gospodarczego państwa.

o Tryb udzielania informacji, o których mowa w ust. 1 i 2, określają ustawy, a w odniesieniu do Sejmu i Senatu ich regulaminy.


- Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (108KB)

- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej (64KB)

Jak korzystać? - informacje ogólne

Korzystanie z niniejszego Biuletynu Informacji Publicznej nie różni się od przeglądania innych dostępnych w Internecie stron www.

Prosimy o stosowanie tych samych zasad jakie kierują Państwem przy odwiedzaniu różnych zakątków sieci WWW.

W każdej części biuletynu będzie państwu towarzyszyć Menu Główne - dostępne w lewej części okna przeglądarki internetowej. Dodatkowo w treści informacji umieszczonej w prawej części ekranu - znajdziecie Państwo "słowa klucze" tzw. odsyłacze (ang. links), które stanowią powiązania z innymi elementami biuletynu zgodnie z ich znaczeniem.

Wygodnym narzędziem jest udostępniony pod hasłem "SZUKAJ" moduł wyszukiwania . Pozwala on w szybki sposób przeszukać zasoby Biuletynu Informacji Publicznej pod kątem wybranego słowa kluczowego. Po wpisaniu szukanego słowa i kliknięciu na przysisk "WYSZUKAJ" pojawi sie lista stron, w których żądane słowo występuje.

Do komfortowego odbioru informacji zawartych w Serwisie Informacji Publicznej zaleca się rozdzielczość ekranu nie mniejszą niż 1024x768 dpi.

Informacje zawarte w Biuletynie najczęściej podawane są w jednej z 5 postaci:

- tekstu (HTML)
- obrazów w formacie GIF lub JPG
- dokumentów w formacie PDF.
- dokumentów w formacie ODF (Open Document Format)
- dokumentów w formacie Microsoft Office (*.doc *.xls *.ppt *.rtf)

Wszystkie udostępniane za pomocą Biuletynu Informacji Publicznej pliki są zgodne z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 października 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych ( Dz.U.05.212.1766 (200KB)).

Oprogramowanie niezbędne do pełnego odbioru treści zawartych w Biuletynie Informacji Publicznych

Publikowany w Biuletynie Informacji Publicznej tekst w formacie HTML oraz obrazy w formacie GIF lub JPEG poprawnie wyświetla każda przglądarka graficzna stron internetowych (np. MS Internet Eksplorer, Mozilla Firefox, Opera i wiele innych)

Przy publikacji wiadomości wyposażonych w załączniki, wykorzystano funkcjonujący w sieci internet standard publikowania dokumentów w pastaci elektronicznej. Dlatego do odbioru plików w formacie "*.pdf" oznaczonych w biuletynie ikoną niezbędne może okazać się oprogramowanie np. Adobe Reader, które można pobrać (i zgodnie z warunkami licencji wykorzystywać bezpłatnie) ze stron www producenta tego oprogramowania.

Publikowanie dokumentacji w postaci Adobe Portable Document Format (PDF) zapewnia:

- niezależność platformy programowej odbiorcy (oprogramowanie Adobe Reader istnieje w wielu wersjach nie tylko dla komputerów wyposażonych w oprogramowanie Microsoft Windows)
- komfort odbioru (informacje docierają do odbiorcy sformatowane w sposób, w jaki zostały wydane przez nadawcę)
- minimalizację kosztów (oprogramowanie Adobe Reader jest dystrybuowane bez opłat)

Do odbioru dokumentów w formacie ODF (Open Document Format) lub w formacie Microsoft Office (*.doc *.xls *.ppt *.rtf) niezbędne może okazać się oprogramowanie np OpenOffice, które można pobrać (i zgodnie z warunkami licencji wykorzystywać bezpłatnie) ze stron www organizacji rozwijającej produkt.

Statystyka strony

Strona oglądana: 10682 razy.

Rejestr zmian

Wytworzył:brak danych, data: brak danych r., godz. brak danych
Wprowadził:Adam Podemski, data: 16.12.2009 r., godz. 10.47
Ostatnia aktualizacja:Adam Podemski, data: 17.12.2009 r., godz. 15.47
Rejestr zmian:
CzasAdministratorOpis zmiany
17.12.2009 r., godz. 15.47Adam PodemskiEdycja strony
17.12.2009 r., godz. 15.47Adam PodemskiEdycja strony
17.12.2009 r., godz. 15.36Adam PodemskiEdycja strony
16.12.2009 r., godz. 11.05Adam PodemskiEdycja strony
16.12.2009 r., godz. 11.04Adam PodemskiEdycja strony
16.12.2009 r., godz. 11.04Adam PodemskiEdycja strony
16.12.2009 r., godz. 11.04Adam PodemskiEdycja strony
16.12.2009 r., godz. 10.48Adam PodemskiEdycja strony
16.12.2009 r., godz. 10.48Adam PodemskiEdycja strony
16.12.2009 r., godz. 10.47Adam PodemskiDodanie strony

Copyright

© 2010 Powiatowy Zarząd Dróg Powiatu Grodziskiego
Zawartość merytoryczna: e-mail: sekretariat at pzdgm dot pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski at infostrony dot pl
Serwis uruchomiono 1 stycznia 2010 r.